18.02.2015

Altruizm czy egoizm?

Kilka dni temu znalazłam w skrzynce na listy podziękowanie od fundacji Rak'n'Roll. Przed porodem obcięłam włosy i wysłałam do fundacji, aby posłużyły na peruki dla kobiet po chemioterapii. Dowiedziałam się wtedy jak drogie są peruki z naturalnych włosów, a NFZ refunduje jedynie niewielką część tych kosztów. Włosy obcięła mi Justyna z Nowej Fali, zapraszam i polecam. NOWA FALA
Z obcięciem włosów zbierałam się już jakiś czas, niby było mi szkoda, ale to zawsze fajna odmiana. Poza tym włosy nie zęby- odrosną. W dodatku usłyszałam gdzieś w telewizji, że małe dziewczynki obcinają włosy i oddają je na peruki dla chorych. To czemu ja też nie mogę? I tak właśnie decyzja zapadła i włosy zostały ścięte.

Z jednej strony to bardzo altruistyczne podejście, bezinteresowna pomoc komuś potrzebującemu. Kiedyś wkurzałam się na Q jak dawał pieniądze bezdomnym, kupował jakieś niepotrzebne klamoty bo można komuś pomóc, licytował na WOŚPie kolejny kubek, wysyłał SMSy na chorych, robił przelewy zamiast oblać się wiadrem wody, ale jego argumenty przekonały mnie, że pomaganie jest dobre. 
Z drugiej jednak strony czy to nie trochę egoistyczne? Pomogę, bo wtedy jestem bohaterem, bo podzieliłem się czymś moim, na co sam zapracowałem. W dodatku mogę się tym pochwalić, to już strasznie próżne, ale może ktoś usłyszy i też zechce pomóc. I już jakoś mniej tej próżności przy takim myśleniu. 

Zastanawialiśmy się nad tym długo, dyskutowaliśmy z Q o pomaganiu, empatii i egoizmie. Mało brakowało, a nie skończyłabym go wcale przez te nasz rozmowy.

Ja chyba jednak wolę być egoistką w już odrastających włosach niż nie pomagać nikomu. 
Dobrej nocy życzę Wam i sobie (jako egoistka ;) )


5 komentarzy:

 1. Gdyby wszyscy egoiści tak podchodzili do sprawy to świat byłby piękny :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ponoć dobro zawsze wraca, więc może warto być egoistą w tej materii :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kochana, wiem jakie to uczucie bo sama oddalam włosy, ale nikt i gdy mi nie W mówi ze oddanie włosów jest egoistyczne, bo z której strony by nie spojrzeć zapuścić takie włosy jak twoje to potrzeba kilku lat, a poświęcenie kilku lat nigdy nie jest egoistyczne. I wg mnie nie jest to powód do chwalenia samego siebie tylko do dumy, bo dla takiej chorej kobiety to coś więcej niż tylko nowe włosy. .. a poza tym wyglądasz teraz prześlicznie!

  OdpowiedzUsuń
 4. Każdy ma potrzebę bycia potrzebnym. Jednym wystarcza wykonywanie codziennych obowiązków - obiad, pranie czy sprzątanie dla czy po rodzinie. Inni idą dalej - wrzucają monety do puszek, ubrania do kontenerów a jeszcze inni potrafią podjąć wysiłek by zmienić wygląd czy plan dnia - oddać krew,szpik, włosy, czas czy zainteresowanie i uwagę. Jeśli nie jestem potrzebny nikomu i do niczego to nic nie ma sensu i rozpoczyna swój taniec pani Depresja. Sztuką jest wiedzieć komu, co i kiedy dać. A czy egoizm jest zły? To szacunek do siebie. Samolubstwo jest złe.

  OdpowiedzUsuń
 5. Super sprawa, piękny gest. Warto pomagać, w końcu dobro kiedyś do nas powróci :)

  OdpowiedzUsuń